Lastik Bakımı

Lastik Bakımı

Mekanik düzen ayarının doğru bir şekilde yapıldığından emin olun.

Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz ve bakımını yapmanız önemlidir. Burada; rot ayarı, balans ayarı, sırt aşınması ve lastiğinizin bakımı hakkındaki diğer önemli konuları bulabilirsiniz.

Mekanik Düzen Ayarı

Bir aracın süspansiyon ve direksiyon parçalarının tamamının sağlam durumda olması ve lastik ve tekerlek düzeneklerinin doğru bir şekilde çalışıyor olması, o aracın mekanik düzen ayarının doğru bir şekilde yapılmış olduğu anlamına gelir. Düzensiz lastik aşınması yanlış mekanik düzen ayarının göstergesi olabilir ve bir profesyonel tarafından bakımının yapılması gerekir.

Lastik rotasyonu

Birçok kişi lastiklerinin rotasyonunu kendi kendine yapabilecek yeteneğe sahip olmasına rağmen, bir profesyonel, bu işi daha hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde halledecektir. Aracınızın, kullanım kılavuzunda, doğru rotasyon model ve planı verilir. Özel bir plan verilmemişse, her 8.000 veya 10.000 kilometrede bir lastiklerinizi rotasyona tabi tutmanız, uygulayabileceğiniz pratik bir kuraldır.

Lastik hava basıncı

Lastiklerinizin hava basıncını, doğru bir basınçölçerle en az ayda bir kez kontrol etmeniz önemlidir. Lastiğinizin gereğinden az veya fazla hava basıncı olması lastikte anormal, aşırı derecede aşınma ve yıpranmaya neden olabileceği gibi, lastiklerin aşırı ısınması da, aşırı yakıt tüketimi ve hatta lastik patlaması gibi tehlikelere yol açabilir. Basıncı, lastikleriniz bir süre öncesine kadar kullanılmamış ve soğuk durumdayken ölçünüz. Aracınızı, bir kilometre kadar kullanmış olsanız dahi, lastik basıncı artacak ve ölçümden yanlış sonuç elde etmenize neden olacaktır. Hava basıncının sürekli olarak düşmesi, lastik veya tekerlek tertibatında bir arızanın göstergesi olabilir. 

Böyle bir durumla karşılaşırsanız, hemen profesyonel bir lastik bayiine başvurunuz.

Lastik tamiri

Lastikler, eğitimli bir lastik uzmanı tarafından tamir edilmelidir. Düzgün bir tamir için lastiğin, hasara karşı kapsamlı bir şekilde muayene etme amacıyla janttan sökülmesi ve tamir edilebilir tüm delinmeler için bir yama ve tampon kullanılması gerekir.

Lastik sırtının kontrol edilmesi

Lastiğin değiştirilmesinin gerekli olup olmadığını belirlemek için lastik sırtını düzenli olarak kontrol ediniz. Tüm binek otomobil, minibüs/kamyonet lastiklerin sırtında, sırt aşınması gösterge çubukları bulunur. Bu çubuklar, lastiğin birkaç yerinde, sırttaki kanallarda yer almaktadır. Lastik, bu çubuklar ile temas edecek şekilde aşındığında, lastiği değiştirme zamanı gelmiş demektir. Sırt sadece belirli yerlerden aşınmışsa, bu durum lastiğin yanlış şişirildiği anlamına gelebilir. Aşağıdaki listede en yaygın düzensiz aşınma şekillerinden bazılarını ve bunlara sebep olan sorunları görebilirsiniz:

Lastik sırtında çekilme veya girintiler: AŞINMIŞ BÖLÜMLER

Çekilme (ayrıca girintilenme veya taraklanma olarak da bilinir), en yaygın olara ön lastiklerde görülür; fakat arka lastiklerinizde de çekilme oluşabilir. Bu durum, tekerleklerinizin balansını yitirdiğinin ya da otomobilinizin süspansiyon veya yönlendirme sistemi parçalarının aşındığına işaret olabilir.

Testere dişli kenarlar: YANLIŞ HİZALAMA

Sırt kenarları, testere dişini veya tüylenmeyi andıran bir görünüme mi sahip? Bu durumun sebebi, yol ile düzensiz sürtünmedir. Bu sorun, tekerlek kapanıklığı veya açıklığının ayarlanarak düzeltilmesiyle giderilebilir. Doğru diş derinliği, doğru lastik performansının vazgeçilmez unsurlarındandır. Islak zeminde çekişin düştüğünü veya değiştiğini fark edersiniz, bu durum lastiklerinizde yeterince diş kalmadığı anlamına gelir. Diş derinliği 1/16 inçe ulaştığında, lastik değiştirilmelidir.

Ortada aşınma: AŞIRI ŞİŞİRME

Bir lastik gereğinden fazla şişirildiğinde, yükün büyük bölümü sırtın orta kısmıyla taşınır ve bu kısım dış kenarlara göre daha hızlı aşınır. Eşit olmayan aşınma, bir lastiğin kullanım ömrünü azaltır. Lastiklerinizi doğru şişirme açısından düzenli olarak kontrol edin. Anormal lastik aşınması, yanlış mekanik düzen ayarı veya mekanik sorunlardan da kaynaklanabilir.

İki kenarda aşınma: YETERSİZ ŞİŞİRME

Lastiğiniz böyle görünüyorsa, yetersiz şişirilmiş olabilir. Yetersiz şişirme, lastiğin dış kenarlarındaki sırt aşınmasının artmasına yol açarak, sırt ömrünü kısaltır. Ayrıca aşırı ısınmaya neden olarak, lastiğin dayanıklılığını düşürür. Son olarak da yuvarlanma direncini arttırdığı için yakıt ekonomisini etkiler (yumuşak lastikler, aracınızın daha zor çalışmasına yol açar). Anormal lastik aşınması, yanlış mekanik düzen ayarı veya mekanik sorunlardan da kaynaklanabilir.

Lastik balans ayarı

Balans ayarı yapılmamış lastikler, sarsıntıya yol açarak sürücünün yorulması ve lastiklerde düzensiz ve erken aşınmanın yanısıra, aracınızın süspansiyonunda gereksiz aşınmaya neden olacaktır. Balans ayarının, lastikleriniz ilk kez takıldığında veya bir tamir sonrasında yeniden monte edilirken yapılması gerekir. Lastik balans ayarı, ilk sarsıntı veya titreme belirtisinde kontrol edilmelidir.